DEMİRCİ  MYO’ DAN SAKİN ŞEHİR (CİTTASLOW) ÜYELİĞİ KONUSUNDA ÖNEMLİ ADIM

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Demirci Meslek Yüksekokulu, Demirci Belediyesi, Demirci Kaymakamlığı Demirci Ticaret ve Sanayi  Odası ve Demirci’nin diğer yerel aktörleriyle elbirliği içinde yürütülen proje çerçevesinde Demirci Cittaslow üyesi kentler arasına girmek üzere özgün bir model geliştirmeye çalışıyor.

Demirci’nin Yaşamın Kolay Olduğu Kentlerin Uluslararası Ağı (Cittaslow) üyeliği sürecinin başarıyla tamamlanması için daha önce Demirci Belediyesi ile MCBÜ Demirci Meslek Yüksekokulu arasında imzalana protokol kapsamında 30 Nisan 2019 tarihinde Türkiye’nin ilk Cittasow’u olan Seferihisar Belediyesi’ne önemli bir ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyarete Demirci Kaymakam Mutlu Akyol, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, MCBÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Baştan,  Demirci MYO Müdürü Prof. Dr. Fatma Şaşmaz Ören, Proje Yürütücüsü Dr. Adnan Erdal, Proje Danışmanı Prof. Dr. Tuncer Taşkın, Proje Koordinatörü Güldeniz Karadağ, Proje Araştırma Ekibi, Zafer Kalkınma Ajansı Uzmanları,  Demirci Belediyesi Proje Ekibi, Demirci Ticaret Odası Temsilcisinden oluşan geniş bir heyet katıldı.

 İlk olarak Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’i makamında ziyaret eden Demirci Heyeti daha sonra Seferihisar Belediyesi tarafından Cittaslow Üyeliği kapsamında yapılan projelerden Çocuk Belediyesi, Can Yücel Tohum Merkezi, Anı Evi, Mandalina Kurutma Tesisleri, Üretici Pazarı ve Sığacık Kalesi Üretici Pazar Yeri ziyaret edildi. 

Cittaslow Türkiye Koordinatörlüğü, aday kentler içinde en geniş katılımlı ziyaretin Demirci tarafından gerçekleştirildiğini ifade etmiş ve bu durumun Demirci’nin Yaşamın Kolay Olduğu Kentlerin Uluslararası Ağına katılma konusundaki irade, istek ve ciddiyetinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekmiştir.

Bilindiği üzere Cittaslow hareketi 1999 yılında Greve in Chianti’nin eski Belediye Başkanı Paolo Saturnini’nin vizyonu doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Paolo Saturnini yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kentlerin kendilerini değerlendirmelerini ve farklı bir kalkınma modeli ortaya koymaları fikrini ulusal boyuta taşımıştır.  Demirci Belediyesi de bu felsefeden hareketle sürdürülebilir yerel kalkınma modeli olarak Cittaslow üyeliğinin gerekli kıldığı kriterleri yaşama geçirmek suretiyle özgün bir kalkınma modelini sürdürülebilir kılmayı hedeflemektedir. 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

+90 236 462 38 15
+90 236 462 46 08
demircimyo@cbu.edu.tr
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Demirci Meslek Yüksekokulu 45900 Demirci, Manisa
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik